DRUŠTVO ROLLERA
Športno-kulturno društvo ROLLERA je nepridobitna organizacija, ki si prizadeva za spodbujanje in popularizacijo urbanih športov v vseh njihovih oblikah ter usmerjanje ljudi k zdravemu in aktivnemu življenjskemu slogu, obenem pa skrbi za okolje. Naš cilj je prispevati k razvoju športov z zagotavljanjem ustrezne infrastrukture, organizacijo dogodkov, druženj, vadb in treningov v lokalni in širši skupnosti. V okviru naših aktivnosti spodbujamo tudi uporabo alternativnih prevoznih sredstev na mišični pogon, kot so rolkanje, rolanje, skiro, kotalkanje in kolesarjenje. S tem želimo ustvariti ozaveščeno skupnost, ki cenijo aktivno življenje in trajnostne načine prevoza.
ZGODOVINA DRUŠTVA
V vznemerljivih letih 1996, ko je bilo rolkanje in rolanje izjemno priljubljeno, se je skupina mladih ljubiteljev skejtanja in rolanja odločila za izgradnjo rolkarskih objektov na parkiriščih v Fužinah. Večinoma so se takrat navdušenci ukvarjali s temi športi pred ljubljanskim Maxim Marketom ali ob Cankarjevem domu. Vendar je potreba po objektih za skejtanje, kakršne so videli na ameriških videokasetah, narekovala nujnost gradnje primernih površin, zato so na obstoječih lokacijah za parkiranje začeli graditi skate objekte.
Na pobudo takratnega vrhunskega športnika v ekstremnem rolanju je četrtna skupnost Moste–Polje leta 1998 financirala izgradnjo prvega skateparka v Ljubljani na Novih Fužinah. Malo zatem pa je bilo ustanovljeno prvo društvo urbanih športov, ki je nastal zaradi gradnje največjega skateparka v Sloveniji. Ta park je bil financiran iz zasebnih virov in namenjen javnosti. Postavljen je bil na približno 1000 m² površine na parkirišču pri Intersparu Vič.
Leta 2006 je skupina BMX voznikov naletela na zapuščene prostore tovarne ROG in začela graditi skatepark. Hitro so se jim pridružili tudi skejterji in roleraši. Skupaj so v dobrem letu dni zgradili največji pokriti skatepark na Balkanu.
Skatepark je bil razširjen leta 2009 na sosednjo manjšo halo, leta 2011 s street sekcijo v drugem nadstropju, leta 2015 s celovito prenovo manjšega parka z mikro rampo, mini rampo in betonskim bowlom, ter leta 2018 s širitvijo uličnega dela tretje hale.
PROSTOVOLJSTVO
V sodobnem mestnem okolju je prostovoljstvo postalo ključni element izgradnje in ohranjanja urbanih prostorov, ki so prilagojeni raznolikim interesom skupnosti. Posebno pozornost posvečamo skupnosti ljubiteljev urbanih športov, ki si prizadevajo za izgradnjo in vzdrževanje prostorov, kjer lahko izražajo svojo strast do teh športov. Urbana scena, ki se razvija skozi prostovoljske dejavnosti, prinaša svežino in energijo v mestno tkivo.
Eden izmed ključnih projektov, ki jih podpiramo s prostovoljstvom, je izgradnja objektov za skatepark. Skateparki niso le prostori za izvajanje trikov in veščin, temveč so tudi središča, kjer se oblikuje skupnost ljubiteljev urbanih športov. Prostovoljci, ki se vključujejo v te projekte, prispevajo k oblikovanju in urejanju prostorov, ki spodbujajo kreativnost, športno udejstvovanje ter druženje med različnimi generacijami.
Vzporedno s fizičnim razvojem skateparkov in tekmovanj pa negujemo tudi bogato urbano kulturo. To vključuje umetniški izraz skozi grafite, glasbo, modo in dogodke, ki so povezani s svetom urbanih športov (sešni, tekme, video proekcije, delavnice, druženja, potovanja…)